księgarnia podróżnika - przewodniki turystyczne

Wpisy oznaczone tagami ‘londyn metro’

W pierwszych czterech wpisach o londyńskim metrze przedstawiliśmy dotyczące go dane statystyczne i ciekawostki (klik), podział miasta na strefy komunikacyjne odwzorowany na słynnej mapie (klik), poszczególne linie „tuby” i ceny biletów na przejazdy nią (klik) oraz przydatne porady dla podróżujących po stolicy Wielkiej Brytanii tym środkiem transportu (klik). W ostatnim już artykule z tej serii znajdziecie najbardziej praktyczne informacje natury „technicznej”, czyli w jakich godzinach kursuje, jak nim podróżować, np. wsiąść do odpowiedniego pociągu i przesiąść się na inny, czy „skasować” bilet. (więcej…)

W pierwszych trzech wpisach o londyńskim metrze przedstawiliśmy dotyczące go dane statystyczne i ciekawostki (klik), podział miasta na strefy komunikacyjne odwzorowany na słynnej mapie (klik) oraz poszczególne linie „tuby” i ceny biletów na przejazdy nią (klik). W przedostatnim artykule z tej serii znajdziecie praktyczne porady dla podróżujących po stolicy Wielkiej Brytanii tym środkiem transportu – poznacie jego niepisaną etykietę oraz dowiecie się m.in. co to jest słynne „Mind the Gap!”, po której stronie stać na ruchomych schodach, czy też dlaczego nie należy się patrzeć na współtowarzyszy podróży i warto jeździć ze spryskanym perfumami szalikiem. (więcej…)

W pierwszych dwóch wpisach o londyńskim metrze przedstawiliśmy podstawowe dane statystyczne i ciekawostki o nim (klik), a także podział miasta na strefy komunikacyjne odwzorowany na słynnej mapie, która stała się symbolem stolicy Wielkiej Brytanii (klik). Tym razem przyjrzymy się poszczególnym liniom popularnej „tuby”, jej stacjom oraz rodzajom biletów i ich cenom. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, niestety poruszanie się transportem publicznym po Londynie należy do najdroższych na świecie – przykładowo bilet na pojedynczy przejazd metrem kosztuje aż 4,50 funta, nawet jeśli jedziemy tylko jedną stację. Da się jednak obniżyć tą kwotę nawet o połowę – podpowiemy jak. (więcej…)

W pierwszym wpisie o londyńskim metrze (klik) przedstawiliśmy podstawowe dane statystyczne oraz garść dotyczących go ciekawostek. Tym razem przyjrzymy się podziałowi miasta na strefy komunikacyjne oraz temu jak są one pokazywane na popularnej mapie, której początki sięgają czasów przed II wojną światową. Przedstawimy również pomocne, aktualizowane na bieżąco, informacje dostępne na stronie Transport for London (TfL), jednostki zarządzającej transportem publicznym w stolicy Wielkiej Brytanii, dotyczące m.in. rozkładu jazdy czy aktualnych napraw i niedogodności. We wpisie tym znajdziecie udostępnione przez nią narzędzia on-line, umożliwiające np. sprawdzenie jak i czym dojechać z jednego miejsca do drugiego, będziecie mogli też wydrukować przydatne  mapy. (więcej…)

Najszybszym i najbardziej popularnym środkiem transportu miejskiego w Londynie jest metro. Tamtejsze „Underground”, nazywane potocznie „Tube”, to najstarszy i jeden z najbardziej rozbudowanych systemów metra na świecie. Można nim dojechać do większości zakątków metropolii (Wielkiego Londynu), aczkolwiek sieć połączeń na południe od Tamizy nie jest już tak dobrze rozbudowana, jak w innych częściach miasta. Pomimo nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45 proc. długości tras znajduje się pod ziemią, reszta przebiega na jej powierzchni. Każda linia metra, a jest ich 11, ma swoją unikalną i ogólnie rozpoznawalną nazwę, oznaczona jest także, np. na mapach, innym kolorem. Dziś publikujemy część pierwszą informacji o londyńskiej „tubie”, a w niej głównie statystyki i ciekawostki. Wkrótce cztery kolejne wpisy na jej temat. (więcej…)

Jak poruszać się po Londynie – transport publiczny

5 lipca 2013, piątek
Autor: admin

Po przyjeździe do Londynu powstaje pytanie: jak się po nim poruszać i ile to kosztuje? Można oczywiście kupować bilety na każdy osobny przejazd, ale to najdroższa opcja. Przykładowo, pojedynczy bilet na autobus kosztuje 2,40 funta, a na metro 4,50. Zaopatrując się jednak w specjalną kartę miejską (Oystercard) zapłacimy odpowiednio 1,40 i 2,10 funta. Poniżej podpowiemy „co, gdzie i jak”. Pamiętajmy przy tym, że Wimbledon, czyli dzielnica w której znajduje się szkoła Milner, położony jest 3 strefie komunikacyjnej Londynu (zone 3). (więcej…)